Optymizm w procesie starzenia się organizmu

Optymizm seniora

Optymizm w procesie starzenia się organizmu

Jak powszechnie wiadomo starość, to proces nieodwracalny, który cechuje się wieloma chorobami i problemami zdrowotnymi. Wydaje się, że jest to czas, z którego nie można by wyłuskać chwil radości. Istnieją jednak ludzie, którzy i na tym etapie życia zachowują pogodę ducha i pozostają optymistami patrzącymi w przyszłość nie w przeszłość. Takie podejście może mieć duże znaczenie dla zdrowia seniora oraz znacząco przedłużyć jego życie. Badania dowodzą, że najwięcej osób dożywających 100 lat to właśnie ludzie o radosnym spojrzeniu na świat. Dają temu szczególny wyraz nie tylko lekarze geriatrzy, czy opiekunowie, ale i sami stulatkowie.

 

Czy optymizm może mieć wpływ na zdrowie?

trudny podopieczny Choć brzmi to wszystko dość nieprawdopodobnie, to ma jednak pewne logiczne uzasadnienie. Jeżeli przyjmiemy do wiadomości, że zdrowie psychiczne ma znaczący wpływ na zdrowie fizyczne i odwrotnie, to zrozumiemy, jak ważne jest dobre nastawienie u osób starszych lub chorych. Nie rzadko to właśnie pozytywne myśli dają nam siłę i motywację do walki z chorobami lub trudnymi sytuacjami życiowymi. Podobnie jest w zasadzie wśród ludzi w każdym wieku, w tym i ludzi młodych, którzy borykają się z nieuleczalnymi chorobami.

Relacje osób starszych, które dożyły 100 lat lub ich lekarzy przywołują w wielu przypadkach obraz ludzi pogodnych, patrzących w przyszłość, a nie rozpamiętujących przeszłość. Zazwyczaj są to ludzie, którzy nie poświęcają zbyt dużo czasu na pesymistycznym rozmyślaniu o dolegliwościach swojego wieku, a decydują się żyć i cieszyć chwilą obecną. Może to jest właśnie recepta na długie i zdrowe życie?

 

 

Czy optymizm seniorów poprawia ich relacje z otoczeniem?

Psychologowie i osoby pracujące z osobami w wieku geriatrycznym zwracają także uwagę na to, że osoby o optymistycznym podejściu do życia zyskują większą aprobatę otoczenia. Dzięki zachowaniu pogodnego charakteru osoby starsze utrzymują lepsze relacje z dziećmi i wnukami. Lepiej także odnajdują się w kontaktach z obcymi ludźmi i budzą wśród nich sympatię. Jest to w pełni uzasadnione, ponieważ wielu z nas może nie chcieć przebywać w otoczeniu seniorów, którzy w dużej mierze rozmawiają tylko o swoich chorobach lub marudzą.

 

Postaraj się zaszczepić optymizm w swoim podopiecznym

Każda opiekunka osób starszych powinna postarać się wzbudzić w swoim podopiecznym radość i optymizm. Choć jest to trudne, to optymizmu można się nauczyć. Poniżej podajemy kilka pomysłów jak tego dokonać.

  1. Staraj się odciągać seniora od pesymistycznych tematów np. chorób. Warto jest mieć przygotowanych w zanadrzu kilka zastępczych, weselszych wątków do rozmowy.
  2. Od czasu do czasu pochwal swojego podopiecznego, wyraź szczere uznanie dla jego dobrego zdrowia w tym wieku. Dzięki temu senior mimo swoich chorób będzie mieć pewność, że inni dobrze go odbierają.
  3. Zainteresuj seniora sprawami codziennymi np. polityką, bliskim otoczeniem. Pozwoli to zająć myśli czymś wartościowszym niż tematy związane z dolegliwościami wieku starszego.
  4. Spraw, aby seniorzy pogodzili się ze swoim wiekiem i zaakceptowali wszelkie wady i zalety płynące z jesieni ich życia. Nie muszą to być tylko choroby, ale i więcej wolnego czasu, kontakt z wnukami itp. rzeczy, dla których warto żyć!

 

Oczywiście pomysłów na aktywację optymizmu wśród seniorów może być znacznie więcej. Zachęcamy Państwa do odkrywania nowych i podzielenia się tą wiedzą z nami.

 

Nasza strona używa plików cookies tylko w celu zwiększenia wygody jej użytkowania!

OK