Kiedy nasi rodzice potrzebują profesjonalnej opieki?

Kiedy nasi rodzice potrzebują opieki?

Kiedy nasi rodzice potrzebują profesjonalnej opieki?

Czas płynie nieubłaganie. Czy tego chcemy, czy nie najpierw nasi rodzice, a potem i my sami się starzejemy. W tym szczególnym czasie, jakim jest jesień życia, nierzadko wymagamy profesjonalnej opieki i całodobowej uwagi z racji na ograniczone już możliwości naszego organizmu. Nie ma w tym nic nowego, jest to po prostu normalna kolej rzeczy, na którą zarówno dzieci, jak i ich rodzice muszą się przygotować. W tym artykule przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą rozeznać się w konieczności podjęcia decyzji o podjęciu opieki dla naszego bliskiego seniora.

 

Aspekt psychologiczny i społeczny

Często dzieci nie są w stanie właściwie ocenić sytuacji i możliwości starszego rodzica, którym się opiekują. Liczne wywiady społeczne relacjonują, że pomimo opinii bliskich współlokatorów, osoba starsza jest zaniedbana i wymaga opieki. Może to wynikać z tego, że zawsze to tato lub mama byli dla nich kimś w rodzaju nauczyciela życia, opiekuna, a teraz to się zmienia. Przychodzi taki czas, że to właśnie dzieci muszą zadbać o starszych rodziców. Niewątpliwie musimy się z tym pogodzić, ponieważ jest to normalna kolej rzeczy.

Równie popularnym jest społeczny aspekt opieki dzieci nad starszym rodzicem lub rodzicami. Może przejawiać się tym, że dzieci nie chcą oddać seniora do domu opieki z obawy przed krytyką otoczenia np. dalszej rodziny. W takiej sytuacji niewątpliwie należy mieć na uwadze dobro seniora i jeżeli wymaga on profesjonalnej opieki, to należy mu ją zapewnić.

 

Jak poznać, czy nasi rodzice potrzebują opieki?

Aby rozsądnie podejść do tego zagadnienia należy przede wszystkim znaleźć w sobie obiektywizm i odpowiedzieć na kilka kluczowych pytań. Należy szczególnie rozważyć sytuację, w której senior mieszka samotnie.

 1. Czy na pewno jesteśmy w stanie pogodzić swoje codzienne obowiązki z opieką (także całodobową) nad starszym tatą lub mamą?
 2. Czy nasz podopieczny rodzic zapomina o regularnym przyjmowaniu posiłków i leków?
 3. Czy jeden z naszych rodziców nie choruje na poważniejsze choroby, dla których zaniedbanie w leczeniu mogłoby mieć niebezpieczne konsekwencje zdrowotne?
 4. Czy higiena osobista naszego ukochanego bliskiego nie jest przez niego zaniedbywana?
 5. Czy nasz tata lub mama nie ma problemów z właściwą oceną sytuacji i w pełni reaguje na różnorodne bodźce zewnętrzne?

 

Częste powody braku zapewnienia właściwej opieki dla starszych rodziców

Do najczęstszych przypadków zaniedbania opieki przez dzieci względem rodziców możemy zaliczyć na przykład:

 1. Błędną ocenę sytuacji polegającą na tym, że rodzic nadal radzi sobie samodzielnie.
 2. Obawa przed negatywną oceną społeczeństwa lub rodziny, która skierowana jest na osoby oddające swoich bliskich do domów starców.
 3. Aspekt patologiczny, w którym często osoba starsza, wymagająca profesjonalnej opieki, zamieszkuje z dziećmi z uwagi na otrzymywane świadczenia emerytalne lub rentowne.
 4. Mentalność ludzi starszych, którzy nie chcą skorzystać z pomocy kogoś obcego lub opuszczenia dotychczasowego lokum i udania się do domu starców.

 

Różne formy opieki dla starszych rodziców

Jeżeli nie dajemy rady zająć się naszymi rodzicami lub potrzebują oni pomocy, której zapewnienie nas przerasta, to warto skorzystać z profesjonalnych usług opiekuńczych. W dzisiejszych czasach paramedycyna jest bardzo rozwinięta i oferuje różne formy współpracy do wyboru.

 1. Opieka godzinowa – opiekunka odwiedza osobę starszą w określonych godzinach, spędza z nią czas lub pomaga w gospodarstwie domowym. Rozwiązanie bardzo pomocne dla osób pracujących, którzy w czasie pracy nie mają z kim zostawić starszego rodzica.
 2. Opieka całodobowa – opiekunka seniora zamieszkuje u niego, wykonując usługi paramedyczne i opiekując się gospodarstwem domowym. Jest to dobre rozwiązanie dla samotnych lub przewlekle chorych osób starszych.
 3. Dom starców – nasz bliski zostaje umieszczony w domu spokojnej starości, gdzie posiada pełną opiekę i może spędzać czas z innymi osobami starszymi.

 

Sprawdź ofertę opieki dla seniorów!

 

Możliwości wyboru opieki nad naszymi rodzicami jest wiele. Z pewnością warto je rozważyć tak, aby zapewnić im radosną i spokojną starość, a nam korzystanie z codziennego życia. Życzymy Państwu odnalezienia w tym życiowym zadaniu prawdziwej harmonii.

 

Nasza strona używa plików cookies tylko w celu zwiększenia wygody jej użytkowania!

OK