Podstawowe zasady transferu osób starszych

Transfer seniorów

Podstawowe zasady transferu osób starszych

Zdecydowana większość osób starszych ma problemy z poruszaniem się o własnych siłach. Czym jest to spowodowane? Przyczyn może być wiele, mogą one być pojedyncze lub występować grupowo. W większym stopniu są następstwem schorzeń charakterystycznych dla wieku geriatrycznego takich jak reumatyzm, wylew lub mała aktywność fizyczna. Zazwyczaj na sprawność ruchową wpływ mają także czynniki związane z samym starzeniem się organizmu jak na przykład zmniejszona wydajność mięśni i stawów, mniejsza gęstość kości, zachwiania równowagi itp. Takie osoby nierzadko wymagają skutecznego i nieobciążającego dla opiekuna transferu.

 

Wózek inwalidzki – popularna i wygodna forma transferu

Obecnie najpopularniejszą formą transferu osób starszych jest wózek inwalidzki. Można go zabrać w większość miejsc, wygodnie poruszać się po domu, a po złożeniu spokojnie schować do bagażnika samochodu. Wykonany ze specjalnych materiałów wcale nie musi być ciężki.

Należy pamiętać, że taka forma poruszania się może być dedykowana tylko dla osób, które mogą samodzielnie siedzieć i nie wypadną z wózka. W połączeniu z odpowiednio przystosowanymi pomieszczeniami wózek może być także obsługiwany samodzielnie przez podopiecznego. Rozwiązanie takie jest wygodne zarówno dla samego seniora, jak i jego opiekuna i do dziś pozostaje najpopularniejszą formą transferu.

 

Korzystanie z łazienki i ubikacji

W tym przypadku sprawa jest bardziej delikatna. W miarę możliwości powinniśmy zapewnić podopiecznemu maksimum intymności podczas wykonywania czynności fizjologicznych lub higieny osobistej. Pomocne może okazać się tu specjalne przystosowanie łazienki i ubikacji do indywidualnych potrzeb seniora. W tym celu możemy zamontować dodatkowe poręcze, zadbać o antypoślizgowe materiały na podłodze oraz siedzenie pod natryskiem. Dzięki takim elementom nasz podopieczny większość czynności będzie mógł wykonać samodzielnie bez naszej pomocy przy zachowaniu należytej intymności. Może natomiast zaistnieć konieczność posadzenia podopiecznego na ubikacji lub pomoc w wejściu pod natrysk.

Siedzisko prysznicowe Uchwyt podtrzymujący do wanny

 

Podstawowe zasady właściwego transferu seniora

  1. Podczas podnoszenia osoby starszej z łóżka zacznijmy od pozycji kucnięcia, a nie od pochylenia.
  2. Przy unoszeniu pamiętajmy o napiętych mięśniach brzucha, które odciążają kręgosłup lędźwiowy.
  3. Chwyćmy podopiecznego w taki sposób, aby nie narazić go na przyduszenie płuc lub innych organów.
  4. Starajmy się równomiernie rozłożyć ciężar podopiecznego podczas transferu.
  5. Transfer powinniśmy wykonać szybko i sprawnie, aby jak najkrócej obciążać swój kręgosłup.
  6. Unikajmy manewru, podczas którego podopieczny chwyta opiekuna za szyję. Grozi to uszkodzeniem odcinka szyjnego kręgosłupa.

Pomimo licznej profilaktyki informacyjnej nadal wielu opiekunów popełnia błędy związane z przemieszczaniem podopiecznego. Większość tych błędów dotyczy niepoprawnego podnoszenia podopiecznego, co może narazić opiekuna na uraz kręgosłupa. Właśnie dlatego mamy nadzieję, że te kilka prostych zasad pomoże naszemu personelowi zachować należytą ostrożność i zadbać o swoje zdrowie.

 

Nasza strona używa plików cookies tylko w celu zwiększenia wygody jej użytkowania!

OK