Psychika osób starszych - cechy charakterystyczne

Psychika osób starszych, cechy charakterystyczne

Psychika osób starszych - cechy charakterystyczne

Dla wielu opiekunów i opiekunek osób starszych oczywiste są przypadłości i ich fizyczne symptomy związane z wiekiem geriatrycznym. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę ze zmian w psychice, jakie zachodzą u ludzi w podeszłym wieku. Często pomijana sfera psychiczna Podopiecznego może mieć realne odzwierciedlenie w jego zdrowiu fizycznym i dobrym samopoczuciu na co dzień. Zdecydowanie warto więc poznać jakie cechy ma psychika osób starszych i jakie czynniki wpływają na jej kształtowanie. Dzięki temu będziemy mogli zadbać nie tylko o zdrowie fizyczne, ale i psychiczne seniora, co na pewno zaprocentuje w szerszym wymiarze opieki.

Inkontynencja, czyli nietrzymanie moczu u osób starszych

Inkontynencja, czyli nietrzymanie moczu u osób starszych

Inkontynencja, czyli nietrzymanie moczu u osób starszych

Pod medycznym terminem znanym jako inkontynencja kryją się problemy związane z nietrzymaniem moczu lub kału. Choć problem ten może dotyczyć ludzi chorych w każdym wieku, zarówno kobiet, jak i mężczyzn, to inkontynencja u osób starszych występuje o wiele częściej. Jest to także przypadłość niezwykle intymna, w związku z czym Podopieczni nie zawsze się do niej przyznają. Zachęcamy do sprawdzenia, jak przeciwdziałać nietrzymaniu moczu u osób starszych z jednoczesnym poszanowaniem ich godności i intymności.

Opieka nad osobą starszą z chorobą Parkinsona

Opieka nad osobą starszą z chorobą Parkinsona

Opieka nad osobą starszą z chorobą Parkinsona

Choroba Parkinsona to jedno z powszechnych schorzeń o charakterze neurologicznym, występujące u około 2% ludzi po 80 roku życia. Objawy choroby mają wpływ nie tylko na życie fizyczne seniora, ale także na jego psychikę i kontakty społeczne. Na chwilę obecną choroba Parkinsona pozostaje nieuleczalna, ale możliwe jest zahamowanie lub spowolnienie jej symptomów, co znacząco poprawia jakość życia pacjenta. Nie mniej jednak opieka nad osobą starszą z chorobą Parkinsona pojawia się dość często na zleceniach za granicą. W związku z tym warto poznać bliżej podstawowe zagadnienia związane z tą przypadłością.

 

Katarakta, czyli zaćma u osób starszych

Katarakta, czyli zaćma u osób starszych

Katarakta, czyli zaćma u osób starszych

Katarakta, znana także jako zaćma u osób starszych to jedna z często występujących chorób w wieku geriatrycznym. Jest to choroba powstała w wyniku naturalnego procesu starzenia się organizmu lub wynikająca z innych chorób, nie tylko oczu. Zachęcamy do zapoznania się z objawami tej przypadłości, ponieważ w zależności od stadium jej rozwoju może być całkowicie uleczalna. Słaby wzrok Podopiecznego może nie tylko utrudniać życie, ale także być przyczyną licznych potknięć, niebezpiecznych upadków i innych zagrożeń życia.

 

Domowa opieka nad seniorem to wiele plusów

Domowa opieka nad seniorem.

Domowa opieka nad seniorem to wiele plusów

Wiele osób starszych w swoim wieku nie lubi nowych miejsc, obcych ludzi. Wywołuje to u nich niepotrzebny stres, który może mieć niekorzystny wpływ na pamięć i ogólny stan zdrowia. Własny dom, znane miejsca, tak zwane "stare śmieci" mają niesamowicie ważne znaczenie dla wielu starszych osób. Właśnie tu gdzie żyją, mieszkają, czują się bezpiecznie i dzięki temu szczęśliwie. Firma Opieka Inter Job w pełni rozumie tę kwestię i w miarę zdrowia podopiecznego stara się świadczyć usługi opiekuńcze w naturalnych dla seniora warunkach domowych. Dowiedz się jakie zalety daje domowa opieka nad seniorem i kiedy tak naprawdę możemy sobie na nią pozwolić.

 

Ćwiczenia umysłowe dla seniorów

Osteoporoza u osób starszych

Ćwiczenia umysłowe dla seniorów

Umysł to najcenniejszy skarb każdego człowieka. Niestety wraz z wiekiem nasz mózg zaczyna się starzeć, a jego praca, mówiąc kolokwialnie, trochę spowalnia. Co prawda procesu tego nie da się całkowicie zatrzymać, ale można go sukcesywnie opóźnić. Wszystko zależy od chęci i dyscypliny, ponieważ praca ta może wymagać pewnego wysiłku umysłowego, a efekty w podeszłym wieku będą przychodziły trochę wolniej niż w młodości. Warto jednak spróbować, ponieważ ćwiczenia umysłowe to dla seniorów nie tylko możliwość poprawienia myślenia, ale także wspaniały sposób na spędzanie wolnego czasu.

Osteoporoza u osób starszych

Osteoporoza u osób starszych

Osteoporoza u osób starszych

Podczas opieki nad osobami starszymi na pewno niejednokrotnie spotkają bądź już spotkali się Państwo z pojęciem osteoporozy. Jest to przewlekłe schorzenie dotykające głównie osób w wieku geriatrycznym. Właśnie dlatego istotne może być poznanie podstawowych przyczyn, objawów i sposobów przeciwdziałania tej chorobie. Zapraszamy do lektury!

Zwyrodnienie stawu biodrowego u osób starszych?

Zwyrodnienie stawu biodrowego

Zwyrodnienie stawu biodrowego u osób starszych?

Zwyrodnienie stawu biodrowego jest charakterystyczną chorobą osób starszych. Podobnie jak osteoporoza, rozwija się skrycie, co oznacza, że często nie widać pierwszych objawów. Choroba ta to stopniowa destrukcja stawów zaczynając od chrząstki, torebki stawowej, po inne elementy składające się na staw. Polega na tym, że chrząstka przestaje amortyzować tarcie podczas ruchu. W kości udowej pojawiają się narośla kostne, co ogranicza ruch, a następnie pogłębia niszczenie stawu.

Urządzenia zwiększające mobilność i bezpieczeństwo seniorów

opieka seniora po operacji

Urządzenia zwiększające mobilność i bezpieczeństwo seniorów

Praca jako opiekunka osób starszych kojarzy się często z opieką osób obłożnie chorych. Dla naszego Podopiecznego, jak i dla nas samych najlepiej jest, gdy senior jest w miarę możliwości, jak najbardziej samodzielny. Fakt, że trzeba być zależnym od kogoś wcale nie pomaga psychice seniora. Osobie, która często sama przeżyła swoje życie, pracowała, wychowała dzieci, zbudowała dom itp. na pewno ciężo pogodzić się z tym, że ktoś musi się nią zajmować. Drobna pomoc to co innego, niż konieczność obsługi przy czynności pozornie prostej, jak choćby pójście po zakupy. Dlatego zastanówmy się, jak można sprawić, by nasz Podopieczny uzyskał jak największa mobilność i samodzielność w jesieni swojego życia.

Odleżyny u osób starszych – jak przeciwdziałać i leczyć?

Odleżyny u osób starszych

Odleżyny u osób starszych – jak przeciwdziałać i leczyć?

Osoby starsze, które są pod naszą opieką, często są osobami leżącymi. Są unieruchomione ze względu na niepełnosprawność fizyczną, wynikającą z wieku, chorób, czy też będącą wynikiem zabiegu lub operacji. Osoby leżące narażone są często na odleżyny, jest to zjawisko dosyć powszechne. W artykule przedstawiamy sposoby zapobiegania odleżynom oraz propozycje radzenia sobie z już powstałymi. Odleżyny u osób starszych najczęściej występują w miejscach najbardziej narażonych na długotrwały ucisk, jak kość ogonowa czy pośladki. Mogą pojawić się również w takich miejscach jak: pięty lub kostki stóp.

Opieka seniora po operacji

opieka seniora po operacji

Opieka seniora po operacji

Wraz ze starzeniem się organizmu każdy człowiek staje się bardziej podatny na różnego rodzaju choroby. Czasem schorzenia te powodują konieczność przeprowadzenia operacji. Jak wówczas najlepiej pomóc takiej osobie, która znajduje się pod naszą opieką? Sama operacja i pobyt w szpitalu to sporo stresu dla każdego z nas, a dla ludzi starszych szczególnie. Jeśli więc mamy należycie sprawować opiekę nad osobą będącą w okresie pooperacyjnym, warto wiedzieć o kilku rzeczach. Zapoznanie się z nimi pomoże Ci w pracy, a tym samym możliwie najmniej boleśnie przejść ten trudny okres naszemu Podopiecznemu.

Jak prawidłowo umyć osobę obłożnie chorą?

trudny podopieczny

Jak prawidłowo umyć osobę obłożnie chorą?

Gdy pomyślimy o opiece nad osobą starszą, często wyobrażamy sobie osobę miłą starszą Panią, która wymaga tylko podstawowej pomocy. Oczywiście niektóre zlecenia faktycznie mają taki charakter, ale bywają też cięższe przypadki wśród podopiecznych, jak osoby obłożnie chore. Głównym aspektem takiej opieki jest mycie i pielęgnacja podopiecznego, tak aby zrobić to dobrze i sprawnie oraz nie narazić go na żadną krzywdę. W tym artykule przedstawimy Państwu kilka porad, w których omówimy jak poprawnie umyć osobę obłożnie chorą. Wiedza ta pomoże Państwu wykonać to, zadanie szybko i delikatnie bez zbędnego stresu dla nas i podopiecznego.

Jak nawiązać dobry kontakt z trudnym podopiecznym?

trudny podopieczny

Jak nawiązać dobry kontakt z trudnym podopiecznym?

Niektórzy ludzie, szczególnie starsi i schorowani, nie zawsze będą serdeczni i otwarci na naszą pomoc czy towarzystwo. Mają swój bagaż życiowych doświadczeń i może im być ciężko zaufać komukolwiek. Czasem ludzie ci bywają zgorzkniali lub nieufni. Nie ma się co temu dziwić i zniechęcać. Najważniejsze jest sprawienie, by podopieczni zaufali swojemu Opiekunowi i otworzyli się na oferowaną im pomoc. Wtedy i tylko wtedy opieka stanie się efektywna zarówno dla podopiecznego jak i opiekuna.

Podstawowe zasady transferu osób starszych

Transfer seniorów

Podstawowe zasady transferu osób starszych

Zdecydowana większość osób starszych ma problemy z poruszaniem się o własnych siłach. Czym jest to spowodowane? Przyczyn może być wiele, mogą one być pojedyncze lub występować grupowo. W większym stopniu są następstwem schorzeń charakterystycznych dla wieku geriatrycznego takich jak reumatyzm, wylew lub mała aktywność fizyczna. Zazwyczaj na sprawność ruchową wpływ mają także czynniki związane z samym starzeniem się organizmu jak na przykład zmniejszona wydajność mięśni i stawów, mniejsza gęstość kości, zachwiania równowagi itp. Takie osoby nierzadko wymagają skutecznego i nieobciążającego dla opiekuna transferu.

Jak pomóc osobie starszej podczas kąpieli?

Kąpiel seniorów

Jak pomóc osobie starszej podczas kąpieli?

Ze względu na liczne choroby wieku geriatrycznego, na przykład demencję lub reumatyzm, seniorzy często miewają problemy z prawidłowym zażywaniem kąpieli. Sprawę dodatkowo może utrudniać źle przystosowana łazienka, która uniemożliwia seniorom wygodną i bezpieczną kąpiel lub prysznic. Wszystkie te czynniki mogą powodować niechęć seniora do utrzymywania czystości i co za tym idzie zaniedbanie higieny osobistej. Właśnie w tej intymnej kwestii każda opiekunka osób starszych powinna okazać podopiecznemu pełne zrozumienie i wesprzeć pomocą. Zanim jednak się za to zabierzemy, konieczne jest poznanie kilku podstawowych informacji związanych z problematyką tego zagadnienia.

Nasza strona używa plików cookies tylko w celu zwiększenia wygody jej użytkowania!

OK