Co zrobić w przypadku, gdy podopieczny miał wypadek?
Opieka nad seniorami wymaga dużo cierpliwości i uważności. Starsze osoby miewają często problemy z poruszaniem się i nawet wykonując proste czynności, potrafią potknąć się lub upaść. Pracując jako opiekun w Niemczech, musisz być gotowy na mniejsze i większe wypadki z udziałem Twojego podopiecznego – czasami po prostu nie da im się zapobiec, mimo najszczerszych chęci. Najważniejsze, byś w takiej sytuacji zachował zdrowy rozsądek i pomógł na tyle, na ile to możliwe.
Oceń sytuację i wezwij pomoc
Przede wszystkim spróbuj racjonalnie ocenić sytuację. Jeśli senior potknął się i upadł, lecz czuje się dobrze, pomóż mu wstać i sprawdź, jak dużą krzywdę sobie zrobił. Jeśli skończyło się na siniaku, zaproponuj mu maść na stłuczenia. Upewnij się, że nie uderzył się w głowę i czujnie obserwuj go przez kilka minut. Jeśli masz podejrzenia, że upadek był groźniejszy, najlepiej zabierz podopiecznego do lekarza, by ocenił jego stan zdrowia fachowym okiem. Niezwykle rzadko zdarzają się wypadki bardzo groźne, w których starsza osoba zostaje poważnie poturbowana. Jeśli jednak podopieczny straci przytomność, zacznie narzekać na ból w klatce piersiowej, lub ból głowy, upadnie z większej wysokości itp. – nie wahaj się zadzwonić po karetkę. Szybko udzielona pomoc może w tym wypadku uratować mu życie.
Poinformuj rodzinę
Każda osoba pracująca jako opiekun w Niemczech, zarekomendowana przez naszą agencję, dostaje alarmowy numer telefonu do koordynatora pracującego w tym kraju. Jeśli nawet dojdzie do sytuacji, w której nie będzie wiedziała, jak się zachować, w każdej chwili może zadzwonić i poprosić o pomoc, lub o kontakt do najbliższej rodziny seniora.
Zazwyczaj jednak najbliżsi seniora sami przekazują swoje numery opiekunowi, pozostają z nim w kontakcie, a zdarza się też, że mieszkają w tym samym domu lub jego bliskiej okolicy. Po udzieleniu seniorowi pomocy lub też po wezwaniu służb medycznych należy niezwłocznie poinformować ich o tym, co się stało. Jeśli podopieczny pozostał w domu, rodzina sama może zadecydować, jak dalej postąpić (czy zabrać go do szpitala, czy też nie). Jeśli z kolei zabierze go karetka, najbliżsi zapewne skontaktują się opiekunem, by przywiózł do szpitala jego rzeczy osobiste, leki, środki higieny itp., lub poproszą o inną pomoc związaną z opieką.